Movielist na víkend: Music Edition I.

revolution girl

Milé sedmoKRÁSKY, ak sa vám tento víkend nikde nechce a radšej by ste si dali filmový maratón, alebo ak hľadáte film na nedeľu večer, nemusíte ďalej hľadať. Každý jeden z týchto filmov je zaujímavý, niektorý rozplače, iný pobaví. Tak si stačí len vybrať :)

  1. Control

Tento film je jeden z najlepších biografických filmov, aké som kedy videla. Zachytáva život Iana Curtisa, a teda aj vznik a zánik kapely Joy Division. Film ovenčený oceneniami z viacerých festivalov je natočený čiernobielo, čím vás šikovne prenesie do Anglicka začiatkom 80‘s (ja osobne mám vždy pocit, ako keby som sa pozerala na fotografie z mladosti mojich rodičov). Ian je stelesnením utrápeného umelca-génia, čo je zachytené nezvyčajným spôsobom. Stavím sa, že keď si ho pozriete, skončíte ako ja a budete počúvať Unknown Pleasures dokola.

giphy

    2.Velvet Goldmine

Legenda tvrdí, že David Bowie a Iggy Pop spolu robili viac, ako len natáčali albumy. Akokoľvek to už naozaj bolo, z ich berlínskych dní máme niekoľko úžasných albumov, medzi inými napríklad aj Popovho Idiota a Bowieho Heroes. Velvet Goldmine nie je autorizovaný film, tak povedzme, že je inšpirovaný priateľstvom a kariérami týchto dvoch hudobných velikánov. Tie z vás, ktoré sa orientujú v kariére jedného alebo druhého, paralely s videoklipmi, piesňami či legendárnymi vystúpeniami isto spozorujú. Tie z vás, ktoré nie sú posadnuté ako niekto (každý deň ju vidím v zrkadle), sa prenesú do snových 70’s, keď sloboda chutila och, tak sladko (a naivne).

 vg

      3. Walk the Line

Jeden z najslávnejších ľúbostných príbehov hudobného sveta, ale aj pop kultúry vôbec, je určite príbeh Johnyho Casha a June Carter. Johny Cash a.k.a Man in Black začínal svoju kariéru zarovno s Elvisom a bol bad boyom de luxe. June Carter bola súčasťou country dynastie a zlatíčkom národa. Láska je láska, ale že to nemali jednoduché, si môžete pozrieť v tomto filme. Joaquin Phoenix, jeden z najlepšejších súčasných hercov, sa kvôli role Johnyho Casha naučil hrať na gitaru a spolu s Reese Witherspoon, ktorá za rolu June Carter získala Oscara, naspievali celý soundtrack. Ak si pozriete tento film, kuknite si na youtube klipy prierezom Johnyho kariéry – stojí to za to. Od rockabilly začiatkov až po zlomeného, starého muža v cover verzii Hurt od Nine Inch Nails. Zaručené zimomriavky.

walk

     4. Straight Outta Compton

Situácia koncom 80’s v L.A (ale aj zvyšku Ameriky) bola na ostrí noža. Diskriminácia voči Afroameričanom, hlavne zo strany polície, bola na vrchole a celým národom sa niesla vlna nepokojov a násilia. Na tejto vlne sa do výšin vynieslo rapové zoskupenie N.W.A., ktoré dalo hlas frustrácii (nejednej) generácie. Aj keď film opomína niektoré udalosti (ako napríklad násilie voči ženám), veľmi dobre zachytáva začiatky a slávu N.W.A. Nebolo na škodu, že producentmi filmu boli žijúci členovia, Ice Cube a Dr. Dre.

nwa

      5. Doors

Oh, Lizard King. Tento film Olivera Stonea je síce starší, ale doteraz jeden z najlepšejších hudobných filmov vôbec. A myslím si, že natočiť film o Doors a Jimovi Morrisonovi, a to dobre, bola neľahká úloha. Stone to ale dal s prehľadom. Ak máš náladu na trochu 70’s psychadélie, určite si ho pusti!

doors

 gifs: giphy.com

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?