Svokra

svokra

Niektorým z nás sa už len pri tom slove zježia ešte aj tie čerstvo oholené chlpy. Iné si túto osobu nevedia vo svojom živote vynachváliť – pomôže, postráži deti, vypočuje, poradí… Každá máme s potenciálnymi, budúcimi či súčasnými svokrami svoje skúsenosti a story. No ak milujeme nejakého chlapa, všetky si môžeme byť isté jednou vecou: svokru dostaneme ako bonus. Či teda chceme, či nie, matka nášho vyvoleného bude v každom prípade súčasťou nášho života, ak na „TÚ“ otázku raz odpovieme kladne. Tie z vás, ktoré si myslia, že to tak nebude, sa nielen hrozne mýlia, ale súčasne sa dopúšťajú veľkej chyby, ak chcú túto ženu, ktorá je pre vášho drahého rovnako dôležitá (ba aj dôležitejšia – je to predsa len mama) ako vy, vyčleniť zo spoločného života.

V prípade, ak máte po boku chlapa, ktorý má s mamou (až podivuhodne príliš) blízky vzťah a delí sa s ňou o všetko, tak by to mohol byť pre vás teda pekný prúser. Možno budete nakoniec s jeho mamou aj „spávať“. Samozrejme sa bude so všetkým mame zdôverovať. Tak sa pripravte, že tá bude o vás vedieť ešte aj to, kedy máte periódu, a bude sa podľa toho k vám chovať, pričom si neodpustí ironické či uštipačné poznámky. Pri každej hádke budete tá najhoršia osoba na svete vy, svokra sa bude zúčastňovať každého rozhodnutia, bude riešiť každý problém, a to len preto, lebo ak máte vyššie uvedeného (ne)chlapa pri sebe, rady a riešenia nebude hľadať s vami, ale so svojou mamou. Onen chalanisko vám ako nastávajúcej neveste teda situáciu vôbec neuľahčí, keď si bude takýmto spôsobom pomaly „kydať do vlastného hniezda“, ktoré mal ako správny chlap budovať s vami a veci riešiť medzi štyrmi očami. Toto bol jeden z tých extrémnych prípadov. Žiaľ, mnohé z nás čosi podobné zažili/zažívajú…

Vzťah svokra-nevesta nebýva vždy jednoduchý, ale ľahký nie je nijaký vzťah. Aj na tomto sa musia obe strany zúčastňovať a aktívne na ňom pracovať, ak chcú, aby to fungovalo. Čo však robiť, ak narazíte na svokru-mrchu? Za spomienku stojí film s Jennifer Lopez a Jane Fonda, Monster-in-law. Aj keby ste sa roztrhli, svokra vás bude mať principiálne v zuboch už od začiatku – vidí vás totiž ako súperku, s ktorou sa musí deliť o priazeň svojho syna, a bojí sa, že ho stratí.

Niekedy môžu byť dôvody, prečo váš vzťah s touto dámou nefunguje, rôzne. Adekvátnymi dôvodmi, prečo jej ležíte v zuboch, sú, keď napr. na slávnostný obed prídete s výstrihom až po pupok, keď sa správate neúctivo, nebodaj keď sa zle správate alebo využívate jej syna a ona na to príde – to máte po chlebe. Niekedy sú však dôvody na vzájomnú neznášanlivosť neopodstatnené – nepodarilo sa vám urobiť dobrý prvý dojem; došlo medzi vami k nepochopeniu či nedorozumeniu alebo nezahrali dobre vzájomné sympatie, pričom nie je ochota dať druhú šancu. A tým to hasne ako zo svokrinej strany, tak z vašej. No pamätajte, vy ste mladšie a hoci sa hovorí, že starší by mali mať viac rozumu, nie vždy to platí. Preto by ste mali byť tie rozumnejšie. Napraviť nefungujúci vzťah so svokrou bude na vás, vy sa budete musieť trochu „ohnúť“, niekedy možno do určitej miery podvoliť – a verte, že ona na to bude čakať. Kým sa tak nestane, bude len rátať vaše chyby a číhať na tú „najvhodnejšiu“ chvíľu, kedy vám ich pripomenie. V horšom prípade ich nezabudne spomenúť vášmu drahému za vaším chrbtom.

Musíte si teda uvedomiť, že nech už je to akokoľvek zle, ak budete voči svokre brojiť, nebodaj s ňou bojovať, nič tým nedosiahnete. Práve naopak, svojho milovaného postavíte do situácie medzi dva mlynské kamene a ten sa bude dlllllllho dlho trápiť. Ak to nebude zvládať, možno bude poza váš chrbát dokonca utekať domov (ak máte deti, tak aj s nimi a vám o tom radšej ani nepovie) a tam bude hľadať pochopenie a útechu v takom bezútešnom stave, do akého sa dostal aj vaším pričinením. A ak to dlhšie nebude chcieť znášať a okolnosti mu to dovolia (záleží od fázy vášho vzťahu), vyberie si mamu.

Medziľudské vzťahy sú náramne komplikované, obzvlášť tie v rodine. Vždy sa však dajú veci vyriešiť. Stačí sa otvorene porozprávať, pričom treba myslieť najmä na to, čo je dôležité: že ona aj vy milujete toho istého chlapa a jediné, čo si želáte, predsa je, aby bol šťastný. Opýtajte sa teda v takej situácii samé seba, čo všetko ste ochotné urobiť, aby váš chlap šťastný aj bol? Nehovorím, že musíte byť so svokrou zrovna BFFs, nemusíte spolu ani vypekať nedeľné koláče (zdieľať kuchyňu s inou gazdinou je vždy panta, nehovoriac o bývaní v jednom dome – tomu by ste sa mali pre zachovanie pokoja a priateľskej atmosféry v celej rodine zásadne vyhnúť…). Stačí, ak sa k svokre budete chovať čestne a s úctou (opakujem, vy ste mladšie a je na vás, aby ste vždy vo všetkom spravili prvý ťah), ak budete hovoriť úprimne, no vážte slová, a ak čas od času zatnete zuby, ak bude treba. Všetko sa dá brať s nadhľadom a rozvahou, keď sa chce. 

No a v ideálnom prípade stretnete alebo ste už stretli chlapa s veľkým CH, ktorý (ako sa hovorí) sa k vám bude správať skutočne ako k princeznej, a to len preto, lebo ho vychovala kráľovná. Takú ženu snáď ani nemožno nazvať „svokrou“. Pri slove svokra sa totiž aspoň mne vybaví ktosi nie moc príjemný, niekto, kto sa rád vŕta do života, všetko komentuje, kritizuje, všade musí byť a všetci ju doslova musia trpieť – možno aj kvôli tomu množstvu vtipov o svokrách… Na túto ženu sa to však nevzťahuje, pretože taká vôbec nie je. Tejto Žene, ktorá vás úprimne, otvorene a srdečne príjme do rodiny a ktorá vie oceniť, ako sa snažíte a čo robíte pre jej syna, lebo šťastie jej dieťaťa je jej prednejšie ako jej vlastné, by sme mali byť navždy veľmi vďačné – na tento svet predsa priviedla naše najväčšie šťastie.  

A môj drahý práve dodal, že „každý má svokru, akú si zaslúži. Karma je sviňa.“ Tak čo poviete, milé sedmoKRÁSKY?

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Nezvyčajne tvrdohlavá ženská s nezameniteľným úsmevom. Vo voľnom čase, ktorého sa snaží vytvoriť si dostatok, sa venuje zelenej strave, vypeká metále, fláka sa po koncertoch alebo sa zašíva v knihách.