Otcovstvo ako nový sexi trend alias fatherhood is the new black

otcovstvo (1)

Milé sedmoKRÁSKY, keď som dostala do rúk tému pre tento týždeň, tak mi hlavou prebehlo také niečo, čo mi tak trochu nedá pokoj, a kladiem si otázku, prečo je to tak.

Predstavte si, milé sedmoKRÁSKY, so mnou jednu situáciu: v parku sa hrajú dve deti. Jedno dieťa je chlapec a druhé dieťa je dievča. Hrajú sa s jednou hračkou – bábikou. Aké budú podľa vás reakcie na tieto dve deti, v princípe hrajúce sa rovnakú hru – teda, že majú vo svojich rukách bábiku? Ako tak pozorujem deti a ich rodičov zo svojho okolia, zdá sa mi, že reakcie na túto hru nie sú rovnaké pre chlapca ako pre dievča. Pri chlapcovi s bábikou v náručí sa zvyčajne nikto nejak neponáhľa ukazovať mu, ako má bábiku správne držať, a hneď naňho hrdo nepozerajú, aké má dokonalé predpoklady k budúcemu otcovstu. Dalo by sa povedať, že je to stále tak nejak exoticky pôsobiace. Pri dievčatách je to ale iné: hneď k svojej bábike dostanú kočiarik, kolísku a hneď ako dievčatku vysvetlia, ako sa bábika správne „pestuje“, je spoločnosť nadšená z toho, ako brilantne zvláda svoje prvé krôčiky k budúcemu materstvu.

A tak mi teda pri týchto situáciách vždy preblesne hlavou otázka: Prečo je to tak? Prečo sa ženy už od svojho narodenia definujú ako kľúčové postavy vo výchove dieťaťa, zatiaľ čo muži – otcovia sú vnímaní ako tí, ktorí majú byť viac neprítomní ako prítomní.

Chcem však povedať, že v posledných rokoch sa situácia pomaly mení a generácia našich otcov a tá súčasná generácia je už predsa len niekde inde. Nerada to takto zovšeobecňujem, ale myslím, že na tomto sa dokážeme zhodnúť. Páči sa mi, že sa na Slovensku, ako aj v Čechách (tam možno trochu intenzívnejšie) začalo hovoriť o rovnováhe medzi osobným a pracovným a otvára sa aj téma aktívneho rodičovstva a otcovskej dovolenky. Zároveň sa mi ale nepáči, že pri podpore aktívneho otcovstva sa mnohé bulvárne časopisy pretekajú v tom, ktorý z „celebritných oteckov“ je najsexi, najšikovnejší a najviac aktívny. Ako keby sa otcovstvo stávalo pre mužov niečo, čo má byť trendy, pokým ženám sa tieto úlohy pripisujú automaticky.

Podpora a budovanie zdravého rodičovstva je na mieste, ale, prosím, nerobme z mužov nekompetentných otcov a takisto sa nesnažme vidieť ženy len s nálepkou starostlivej matky. Podstatné ale zároveň je aj to, aby sa aj samotné ženy dokázali odbremeniť od tejto nálepky 100 % matky – po prvé preto, lebo 100 % matka jednoducho neexistuje, a po druhé preto, aby dokázali, že svojmu mužovi dôverujú a chcú, aby sa stal ich rovnocenným partnerom pri výchove a starostlivosti o dieťa.

Starostlivosť o dieťa a hĺbka vzťahu medzi dieťaťom a rodičom predsa nediktuje pohlavie, ale čas, ktorý s našimi deťmi strávime, a zodpovednosti, ktoré si so sebou berieme.

Prvý krok k zmene by predstavoval teda zmenu v nastavení mysle a to nastavenie mysle by potom mohlo otvoriť dvere ďalším riešeniam. Napríklad zavedeniu otcovskej dovolenky (o ktorej parlament na Slovensku neúspešne hlasoval v marci minulého roka).

Každý rok sa pred voľbami parlamentné strany predbiehajú, ktorá z nich najviac ochráni a podporí rodiny, ale zatiaľ okrem kvetnatých a vábivých slov nie je vidieť nič. Možno príde aj kúzelník?

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.