Matky Slobodné

účes-ako-bowie-1170x1121

„Kto mi naštartuje kosačku?“

Tento status si dala moja sestra na svoju facebookovskú stránku. A myslela to vážne. Aj toto je príklad problému, ktoré musia slobodné matky zvládnuť. A zvládnu, lebo musia. Nasledujúci článok je o ženách a pre ženy, ktorým patrí môj obdiv.

Osamelé matky, matky samoživiteľky, slobodné mamičky. To sú názvy pre ženy, ktoré svoje deti vychovávajú bez partnera. Dôvody sú rôzne. Od rozchodu, rozvodu, úmrtia partnera až po neplánované tehotenstvo alebo rozhodnutie ženy. Časť našej spoločnosti, oslavujúcej „tradičné hodnoty“, občas krúti nad nimi nosom. Ale nedá sa hodnotiť život druhých, pokiaľ sa neprejdeme v ich topánkach.

Pár udájov z múdrych kníh

V mojom blízkom okolí je slobodných matiek hneď niekoľko a predpokládam, že aj v tom vašom. Podľa štatistík je počet domácností, v ktorých sa o dieťa stará len jeden rodič, v EÚ momentálne 19 percent. V drvivej väčšine v nich žije len dieťa s matkou. Osamelé matky sú viac ohrozené chudobou. Jeden plat je predsa menej ako dva a na plnenie vyživovacej povinnosti sa nedá vždy spoľahnúť. Okrem toho „výživné“ nebýva vo výške platu. A tak sa tieto ženy musia pekne obracať, aby zabezpečili svoju rodinu. Samoživiteľky sú však zastúpené vo všetkých vrstvách našej spoločnosti. Nájdeme ich aj medzi top manažérkami. Svoju prácu musia zladiť s rodinou, to sa týka napr. miesta práce, nastavenia pracovnej doby atď. Ako to vyzerá v praxi? Veľmi náročný kolobeh. Ráno budíček, nachystanie seba a detí, rozvoz detí do škôlky, školy, práca, ísť po deti, postarať sa o deti a domácnosť, vytúžený spánok, budíček…

Matka Slobodná

Zo všetkých názvov sa mi najviac páči názov slobodná mamička. Nie osamelá. SLOBODNÁ. Opäť použijem slová mojej sestry, ktorej príbeh je mi najbližší. „Na začiatku som sa strašne bála, či to zvládnem. Musíš myslieť pozítivne a dá sa to. Každá žena to zvládne, lebo musí.“ Čo sa stalo, stalo sa. Poďme myslieť pozitívne! Aké sú plusy Matky Slobodnej? Napr. pri vhodnej konštelácii hviezd má Matka Slobodná každý druhý víkend voľný. Matka Slobodná sa naučí veľa nových zručností, ako je naštartovanie kosačky, použitie vŕtačky či oprava auta. A ak jej tieto zručnosti nejdú (resp. sa jej len nechce), je tu priestor pre neškodné flirtovanie s dobrovoľnými záchrancami situácie. Matka Slobodná sa doma háda maximálne tak so svojimi deťmi a rozhoduje sa sama – slobodne. Matka Slobodná zistí, že s humorom sa dá všetko prežiť.

Aj Ken je dôležitý
Rozhovor medzi nami dievčatami:
– „Ty nemáš Kena?“
– „ A načo? Však aj doma bývame len s mamou a vystačíme si samy.“
Mamičky s dievčatami, pozor! Ak nechcete, aby z vašich ratolestí vyrástli radikálne feministky, kúpte im Kena :)

Držím palce, Mamičky Slobodné!

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Little Marmot chodí po svete s otvorenými, zvedavými očami. Miluje každodenné drobnosti. Najviac ju pobavia životné absurdity a humor anglických komediálnych seriálov. Relaxuje s knihou, štetcom, varechou alebo motyčkou v ruke.