Nakazená zdvojená červená planéta

hry-dospelych

Vždy som o sebe mala (a stále mám) pocit, že som nikdy nevyrástla a stále vo mne drieme dieťa, ktoré sa často prebúdza k životu. Ale čo je (hlavne aj pre mňa) ešte lepšie, je, že takých „detí“ je vo svete dospelých veľa. V mojej terajšej práci sa nás stretol celkom pekný počet nadšencov, ktorí si radi zahrajú nejakú príjemnú stolovú hru. Dokonca máme kolegu, ktorý dokáže hru opísať takým spôsobom, že sa už nevieme dočkať dňa, kedy si ju zahráme. Raba by som vám teda predstavila 3 stolové hry (tzv. board games), ktoré možno poznáte alebo vám jedna z nich padne do oka a spríjemní nejeden večer či chatu s kamošmi.

 

Mission Red Planet

Kedže suroviny na planéte Zem sa rýchlo míňajú, je potrebné začať ťažiť suroviny aj mimo našej matičky Zeme. Každý z hráčov predstavuje jednu z ťažobných spoločností, ktorá vysiela svojich kozmonautov na Mars alebo jeho mesiac Phobos obsadzovať územia s nerastnými surovinami. Každý z hráčov má k dispozícii malú armádu kozmonautov s vlajočkami v tímových farbách. Tých posiela pomocou vesmírnych raketoplánov s určenou cieľovou stanicou na rôzne časti Marsu alebo jeho mesiac Phobos, kde sa dajú ťažiť suroviny, ktoré majú rôznu hodnotu. Každý hráč má k dispozícii 9 kariet s rôznymi akciami, ktoré sú zaujímavejšie a zákernejšie, čím nižšie číslo karta má. Napr. môže odcestovať raketoplánom bez nazbierania potrebného počtu cestujúcich do cieľovej stanice alebo odstrániť súperových kozmonautov z raketoplánu či ich z Marsu hodiť do čiernej diery, z ktorej už niet návratu. Hráč si tieto karty volí podľa svojho uváženia a podľa toho, ako sa mu momentálne hodia. No pozor, lebo čím nižšie číslo karty si hráč vyberie, o to neskôr príde na rad. A popritom občas musí vystupovať ako „tajný agent“ plniaci špeciálnu misiu, ktorú mu náhodne pridelí hra. Ako už asi tušíte, cieľom hry je obsadiť územie s najlepšími surovinami, nehovoriac o tom, že čím viac území, tým lepšie, a popritom hráč potrebuje vyhadzovať súperov, aby nemali náhodou viacej kozmonautov na danom území ako on sám. Cieľ je jasný, stať sa najbohatším magnátom za pomoci svojich kozmonautov, premyslených krokov a lsti. No občas nie je všetko zlato, čo sa blyští, a dochádza k zvratomJ Je to hra so zaujímavým námetom, spôsobom hrania, nie príliš komplikovanými pravidlami a hlavne sú tie figúrky kozmonautov parádne! Celá hra trvá cca 45 minút.

https://boardgamegeek.com/boardgame/176920/mission-red-planet-second-edition

 

Pandemic

Svetom sa nezadržateľne šíria 4 nebezpečné choroby, ktoré treba vyliečiť a eliminovať. Do boja nastupuje tím odborníkov, každý so špeciálnymi vlastnosťami, ktorí spoločne bojujú proti týmto odporným chorobám. Každý hráč si vyberie postavu, ktorú chce hrať v danom kole, všetci sa postavia na hernú plochu, ktorou je naša planéta s vyznačenými mestami pospájanými medzi sebou (všetko potenciálne miesta rozšírenia nákazy). Hráči majú k dispozícii 4 ťahy, medzi ktoré patrí priamy či chartrový let do určitého mesta, odstránenie nákazy z daného mesta či spracovanie lieku na určitú chorobu. Každý hráč má určitý počet kariet na ruke, z ktorých každá predstavuje nejaké mesto. Karty si medzi sebou hráči môžu vymieňať a pri nazbieraní 5 kariet rovnakej farby musí hráč bežať do výskumnej stanice, kde vynájde liek na danú chorobu (každá choroba má vlastnú farbu). Čarom hry je fakt, že hráči nehrajú proti sebe, ale SPOLUPRACUJÚ. V tejto hre treba trošku premýšľať nad ťahmi, ktoré hráč spraví, lebo hociktorá nákaza vie nečakane a hlavne nebezpečne zaútočiť a poslať všetkých bojovníkov do večných lovíšť. Toto je základná hra, no existuje veľa rozšírení či obmien, ktoré vás vedia pekne pohltiť, priam by sa dalo povedať, že až nakaziť. Pandemic je naozaj epidemický.J Hra trvá od 30 do 45 minút.

https://boardgamegeek.com/boardgame/30549/pandemic

 

Dobble

Hra vhodná na upršané večery či ako veselé spríjemnenie párty, keď už dochádzajú slová a vám sa ešte nechce spať. Základom hry sú okrúhle hracie karty s rôzne veľkými obrázkami (ako napr. mačka, dinosaurus, auto, klaun atď.) a čo je najdôležitejšie vedieť, je, že každá karta má s každou inou kartou spoločný práve jeden obrázok. A prichádza cieľ hry – nájsť na svojej karte obrázok, ktorý obsahuje aj karta položená v strede pre všetkých hráčov, a povedať nahlas názov obrázka (napr. spoločným obrázkom je zebra, preto musím nahlas povedať „ZEBRA“). Existujú rôzne spôsoby, ako sa hra dá hrať. Jednou možnosťou je rovnomerné rozdanie kariet všetkým hráčom s jednou kartou v strede (ktorej obrázky sú viditeľné pre všetkých) a cieľom hry je, aby hráč spoznal obrázok spoločný medzi svojou a stredovou kartou a po vyslovení názvu obrázka svoju kartu odhodil do stredu, čím sa mení súbor obrázkov, keďže odhodená karta sa stáva stredovou kartou. A tak to pokračuje, až kým sa niekto nezbaví všetkých kariet a tým pádom vyhráva hru. Obmenou je hra, kedy hráči začínajú s jednou kartou a všetky ostatné karty sú v strede, tým pádom si musia brať karty z kopy a snažia sa mať na konci hry, čo najviac kariet. Jednoduchá, rýchla, zábavná, a to najdôležitejšie – hra, ktorá trénuje váš vlastný postreh. Niekedy sa človek, nestačí čudovať, aký slepý dokáže byť.

http://www.dobble.cz/dobble.html

Existuje nespočetné množstvo stolových hier s rôznymi námetmi, stratégiami, náročnosťou, zábavnosťou a na trh neustále prichádzajú nové hry. Momentálne je v hernom svete toľko stolových hier, že keby sa človek rozhodol hrať každý deň jednu stolovú hru, potreboval by viac ako 200 rokov, aby si ich všetky zahral. Mňa teší, že si môžem zahrať aspoň hŕstku z týchto hier a že moje nadšenie zdieľajú tiež iní ľudia. Ak sa tiež radi hráte, určite vyskúšajte aspoň jednu z dnešných predstavených. A pamätajte, „kdo si hraje, nezlobí!“ 😀

Facebook Comments
Written By

Som človek s chuťou žiť a spoznávať všetko, čo život ponúka. Milujem spoločnosť, ale aj chvíľky sama so sebou. Najradšej som v prírode, a medzi moje najobľúbenejšie veci, ktoré kreslím a maľujem a pozorujem patria stromy, kvety a obloha. Najviac ma vie nadopovať energiou, ak dakoho namotivujem k nejakému pozitívnemu činu. Neviem sa nasýtiť dobrodružstva a nových príležitostí. Ale som len snílek, zacyklený v kolobehu moderného konzumného života tráviaci minimálne 8 hodín denne pred počítačom. Ale nikto mi nemôže zakázať...zakázať mi snívať. A seeen sa mi v náááádej meníííí. ;)