Domáce SPA

dobrodružstvo

Viete, keď máte 17, je úplne jedno, že sa zobudíte so včerajším mejkapom na tvári. Až taká sranda to ale nie je, keď máte 26. To, že sa ako ženy musíme o seba starať, do nás tlačia od mala, sú na tom postavené celé priemysly. Prečo by sme to však mali robiť? Keď budem vráskavá, tak budem vráskavá, a kde je napísané, že musím cely život vyzerať mlado?
Tomuto argumentu rozumiem, ale z môjho pohľadu je starostlivosť (rozumej všetky tinktúry a alchýmie, ktoré na seba patleme) o niečom úplne inom. V prvom rade, koža je najväčší orgán tela a zohráva vitálnu (doslova) funkciu, takže sa o ňu starať musíme, či chceme, či nechceme. V druhom rade, keď na seba patlem tajomstvo mladosti, je to len a len môj čas, moja chvíľka pre mňa, kedy si môžem vydýchnuť a trošku sa rozmaznať. Moja rutina sa za posledné roky radikálne zmenila. Z jedného krému (občas) sa stal rad produktov, ktoré vrstvím večer aj ráno. Pre mňa ako pre netrpezlivého človeka, ktorý nerád stráca čas, bol tento prechod celkom náročný. Jasné, že som sa o seba chcela starať, nevyrástla som v maštali, ale keď mi bolo kozmetičkou povedané, čo všetko mám robiť, zatočila sa mi hlava. Videla som sa, ako každý večer hodiny trpím, a to mám veľmi peknú pleť. (Porcelán, alabaster alebo snehulienka sú len pár z prirovnaní, ktoré som počula. Ja to volám biela ako stena, našťastie bez vyrážok, každý máme svoje.)
Taaakže som na začiatku bojovala nielen s predstavou dlhého patlania každý večer, ale aj so zistením, že moja dokonalá pleť potrebuje rovnakú starostlivosť, ako hociktorá iná. Keď som spracovala, že sa mi tak trošku zrútil svet (1st world problems), zamyslela som sa nad tým logicky a nakoniec bol môj prechod od skoro žiadnej k pokročilej starostlivosti veľmi plynulý. Mám pre vás pár tipov, ako na to. (Pozn.: Ak máte pocit, že vy nič robiť nemusíte a iba sa občas natrete modrou niveou, nejdem sa s vami hádať, ale je to to isté, ako keby ste si umyli vlasy raz za tri mesiace alebo sa najedli každý tretí týždeň. Ak máte pocit, že jeden krém vyrieši všetko… Problémy s pleťou sú širokospektrálne a v reáli sa môžu ukázať až neskôr, ale zato zrazu. Myslite na to, že sa staráte o seba. Nešetrite na sebe. To, že je na trhu kozmetických produktov viac, nie je len marketingový ťah, výskum sa vyvíja a dnes už vieme, že all in one krémy nemajú také účinky, ako keď prejdeme všetkými krokmi osobitne):
1. Začnite pomaly
Nedá sa hneď začať so všetkým. Relatívne dá, ale ak namiesto jedného prípravku hneď začnete používať osem, rýchlo vás to prestane baviť. Cieľom je, aby ste si na rozšírenú starostlivosť zvykli tak, že vám to ani vôbec nepríde ako niečo, čo vás zaťažuje. Ak počítame s tým, že začínate so základom – odlíčenie a krém – skúste na začiatku pridať len dve veci: peeling a toner. Peeling stačí, ak použijete raz až dvakrát týždenne v sprche. Na trhu je veľa možností. Od organickým peelingov až po micro peelingy, ak máte rady DIY, v kľude si môžete vyrobiť peeling sama. Tento krok odstráni odumreté bunky a hlbokú nečistotu a podporí cirkuláciu. Toner by ste mali používať po každom odlíčení. Tento prípravok je potrebný z dvoch dôvodov. Toner po odlíčení uzatvára póry a vyrovnáva pH pleti. Takto znižujete pravdepodobnosť, že sa vám spravia vyrážky, a vaša pleť tiež lepšie vstrebá ďalšie prípravky. Celkovo vám použitie peelingu zaberie asi tri minúty a toneru asi jednu.
2. Ty máš kukadla jako zrcadla
Vrásky okolo očí sú ako prvé, ktoré sa objavia a ktoré si ľudia na vás všimnú. Môj názor: kašľať na to. Či máte jemné vrásky alebo pavučinky zo smiechu, je úplne jedno a ešte to k tomu dodáva charakter. Skôr ide o to, že pleť očného okolia je najtenšia, najjemnejšia a najcitlivejšia, akú na tele máme. Vyžaduje si preto špeciálnu starostlivosť. Môžete na to povedať: „Etta, ale veď si mojím krémom vždy pretriem aj oči.“ To je síce pekné, ale krémy určené na tvár sú príliš ťažké pre túto jemnú a citlivú pokožku. Výsledkom môžu byť potom napríklad mílie (podkožné biele pupienky v okolí očí). Pridajte si do rutiny očný krém, zaberie vám to dve minúty denne a vaše kukadlá sa vám za to poďakujú.
3. Ďalší krok
Séra, ampulky…znie to všetko asi až moc náročne a ako niečo, čo by mala používať vaša mama. Tento krok by ste však nemali vynechať ani vy. Sérum je koncentrát toho, čo nájdete aj v krémoch. Svojou konzistenciou sa však vstrebáva ľahšie a dodáva pleti viacej živín. Séra dnes už nie sú len protivráskové. Každej z nás by sa zišlo hydratačné sérum alebo sérum s obsahom vitamínov. Nanesenie séra vám zaberie dve minúty a ak preferujete prírodnú cestu, funkciu séra zvládnú niektoré oleje (google vám poradí).
4. Vyšší level
Uznávam, to, čo vám teraz napíšem, robia len naozaj veľkí harcovníci. Jedná sa o viaczložkové čistenie pleti. Na to, aby ste mali pleť úplne čistú, nestačí použiť jeden prípravok. V prvom rade tip, ktorý vám ušetrí nielen euríčko, ale zaručí aj šetrnosť k pleti: každý odličovací tampón najprv navlhčite teplou vodou. Odličovanie dostáva potom úplne iný rozmer. A teraz k samotným prípravkom. Už som písala, že očné okolie je veľmi jemné, je teda logické, že potrebuje aj jemnejší odličovač. Na trhu je veľa odličovačov na oči a ústa (ktoré tiež potrebujú špeciálnu starostlivosť). Možno vám to príde zbytočné, ale výsledky sú po jeho používaní viditeľné a hlavne pocit, aký zanecháva, je úplne iný. Ako druhý krok použite odličovač na tvár a tretím krokom je pleťová voda, ktorá dočisťuje pleť. Vyhnite sa mydlám, ktoré strhávajú vrchnú vrstvu pokožky.
6. Doprajte si
Maskyyyy!!!! Dnes je už na trhu nespočetné množstvo masiek, rovnako ako aj návodov na tie domáce na internete. Nielenže majú účinok, ale aj ten pocit, že sa zrelaxujete vo vani s maskou na tvári, je na nezaplatenie. Doporučujem raz za týždeň, masky sa väčšinou dávajú na 20 minút, tak si pozrite jeden diel obľúbeného seriálu a je vybavené.

Samé si musíte určiť, čo vám vyhovuje, na čo máte čas a čo ste ochotné pre seba urobiť. Treba skúšať a overovať. Pleť sa tiež mení, to znamená, že čo vám vyhovovalo dnes, nemusí zajtra. Skúste sa k celej veci postaviť ako k dobrodružstvu, hneď sa vám bude patlať lepšie :)
Kroky, ktoré som vám napísala ja, by mali ísť v nasledovnom poradí: odličovač na oči a ústa, odličovač, pleťová voda, toner, sérum, očný krém, krém, peeling dvakrát za týždeň, raz za týždeň maska.
Samozrejme, môžete robiť, čo len chcete, ak nepijete vodu a v mekáči vás poznajú po mene :)

Facebook Comments
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?